Hamilton Park Summer League 2019 Schedule

Mayor Steven Fulop,

The Jersey City Municipal Council,

Director Arthur J. Williams,

Assistant Director Joe Macchi

And

The Jersey City Department of Recreation

Presents the

17th Season of the Hamilton Park Summer Basketball League

 

Monday, June 10, 2019

                  4:00 pm St. Peter’s Prep vs. Dickinson

                  5:00 pm St. Peter’s Prep vs. Patrick School (B)

                  6:00 pm Patrick School vs. Union

                  7:00 pm Patrick School vs. Hoboken

                  8:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Union

                  9:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Hoboken

 

 

Tuesday, June 11, 2019

                  4:00 pm Hillside vs. Marist

                  5:00 pm Memorial vs. Marist

                  6:00 pm Memorial vs. Hillside

                  7:00 pm Mater Dei Prep vs. North Star Academy

                  8:00 pm Mater Dei Prep vs. Patrick School (B)

                  9:00 pm North Star Academy vs. Patrick School (B)

 

 

Wednesday, June 12, 2019

                  4:00 pm Lincoln vs. Snyder

                  5:00 pm Hudson Catholic vs. St. Peter’s Prep

                  6:00 pm Hudson Catholic vs. Lincoln

                  7:00 pm Bishop Ahr vs. St. Peter’s Prep

                  8:00 pm Bishop Ahr vs. Irvington

                  9:00 pm Hoboken vs. Irvington

 

 

Thursday, June 13, 2019

                  4:00 pm Patrick School vs. Marist

                  5:00 pm Patrick School vs. Memorial

                  6:00 pm Matawan vs. Marist

                  7:00 pm Matawan vs. Memorial

                  8:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Dickinson

                  9:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Hillside

 

 

Friday, June 14, 2019

                  4:00 pm Dickinson vs. Lincoln

                  5:00 pm Dickinson vs. Mater Dei Prep

                  6:00 pm Bishop Ahr vs. Matawan

                  7:00 pm Mater Dei Prep vs. Matawan

                  8:00 pm Bishop Ahr vs. Snyder

                  9:00 pm Irvington vs. Snyder

 

 

Monday, June 17, 2019

                  4:00 pm Dickinson vs. Hillside

                  5:00 pm Patrick School vs. Patrick School (B)

                  6:00 pm Patrick School vs. Bishop Ahr

                  7:00 pm Union vs. Bishop Ahr

                  8:00 pm Union vs. St. Peter’s Prep

                  9:00 pm Snyder vs. St. Peter’s Prep

 

 

Tuesday, June 18, 2019

                  4:00 pm Hudson Catholic vs. Hoboken

                  5:00 pm Mater Dei Prep vs. Gill St. Bernard’s

                  6:00 pm Hudson Catholic vs. Gill St. Bernard’s

                  7:00 pm Mater Dei Prep vs. Old Bridge

                  8:00 pm North Star Academy vs. Old Bridge

                  9:00 pm North Star Academy vs. Hillside

 

 

Wednesday, June 19, 2019

                  4:00 pm Dickinson vs. Snyder

                  5:00 pm Patrick School vs. St. Peter’s Prep

                  6:00 pm Patrick School vs. Hudson Catholic

                  7:00 pm Gill St. Bernard’s vs. St. Peter’s Prep

                  8:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Marist

                  9:00 pm Patrick School (B) vs. Marist

 

 

Thursday, June 20, 2019

                  4:00 pm Patrick School vs. Lincoln

                  5:00 pm Patrick School vs. Dickinson

                  6:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Colts Neck

                  7:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Bishop Ahr

                  8:00 pm Colts Neck vs. Bishop Ahr

                  9:00 pm Hoboken vs. Patrick School (B)

 

 

Friday, June 21, 2019

                  4:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Patrick School

                  5:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Memorial

                  6:00 pm Patrick School vs. Old Bridge

                  7:00 pm Irvington vs. Hillside

                  8:00 pm Patrick School (B) vs. Old Bridge

                  9:00 pm Patrick School (B) vs. Irvington

 

                          

Monday, June 24, 2019

                  4:00 pm Patrick School vs. Snyder

                  5:00 pm Patrick School vs. Hillside

                  6:00 pm Hudson Catholic vs. Mater Dei Prep

                  7:00 pm Hudson Catholic vs. Colts Neck

                  8:00 pm Mater Dei Prep vs. Colts Neck

                 9:00 pm Lincoln vs. Patrick School (B)

 

 

Tuesday, June 25, 2019

                  4:00 pm Hudson Catholic vs. Marist

                  5:00 pm Hudson Catholic vs. Old Bridge

                  6:00 pm Irvington vs. Marist

                  7:00 pm Irvington vs. Old Bridge

                  8:00 pm Colts Neck vs. Dickinson

                  9:00 pm Colts Neck vs. Hoboken

 

 

Wednesday, June 26, 2019

                  4:00 pm Hoboken vs. St. Peter’s Prep

                  5:00 pm Hudson Catholic vs. North Star Academy

                  6:00 pm St. Peter’s Prep vs. North Star Academy

                  7:00 pm Hudson Catholic vs. Matawan

                  8:00 pm Colts Neck vs. Patrick School

                  9:00 pm Colts Neck vs. Matawan

 

 

Thursday, June 27, 2019

                  4:00 pm Lincoln vs. Hillside

                  5:00 pm Patrick School vs. North Star Academy

                  6:00 pm Patrick School vs. Irvington

                  7:00 pm Gill St. Bernard’s vs. North Star Academy

                  8:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Old Bridge

                  9:00 pm Marist vs. Old Bridge

 

 

Friday, June 28, 2019

                4:00 pm Dickinson vs. Memorial

                5:00 pm Hillside vs. Matawan

                6:00 pm Memorial vs. Mater Dei Prep

                7:00 pm Patrick School (B) vs. Matawan

                8:00 pm Lincoln vs. Mater Dei Prep

                9:00 pm Snyder vs. Patrick School (B)

 

 

Monday, July 1, 2019

                  4:00 pm Marist vs. Dickinson

                  5:00 pm St. Peter’s Prep vs. Lincoln

                  6:00 pm Bishop Ahr vs. Lincoln

                  7:00 pm Colts Neck vs. St. Peter’s Prep

                  8:00 pm Bishop Ahr vs. Old Bridge

                  9:00 pm Colts Neck vs. Old Bridge

 

 

Tuesday, July 2, 2019

                   4:00 pm Hoboken vs. Memorial

                   5:00 pm Hudson Catholic vs. Memorial

                   6:00 pm Hudson Catholic vs. Irvington    

                   7:00 pm Patrick School (B) vs. Colts Neck

                   8:00 pm Irvington vs. Colts Neck

                   9:00 pm Patrick School (B) vs. Dickinson

 

 

Wednesday July 3, 2019

                   4:00 pm Rain Outs

                   5:00 pm

                   6:00 pm

                   7:00 pm

                   8:00 pm

                   9:00 pm

 

 

Friday, July 5, 2019

                 4:00 pm Rain Outs

                 5:00 pm

                 6:00 pm

                 7:00 pm

                 8:00 pm

                 9:00 pm

 

 

Monday, July 8, 2019

                 4:00 pm Hillside vs. Old Bridge

                 5:00 pm St. Peter’s Prep vs. Old Bridge

                 6:00 pm Memorial vs. Patrick School (B)

                 7:00 pm St. Peter’s Prep vs. Mater Dei Prep

                 8:00 pm Bishop Ahr vs. Mater Dei Prep

                 9:00 pm Bishop Ahr vs. Hoboken

 

 

Tuesday July 9, 2019 

                4:00 pm Marist vs. Lincoln

                5:00 pm Marist vs. North Star Academy

                6:00 pm Colts Neck vs. Lincoln

                7:00 pm Colts Neck vs. North Star Academy

                8:00 pm Union vs. Snyder

                9:00 pm Union vs. Hillside

 

 

Wednesday, July 10, 2019

               4:00 pm Hillside vs. Hudson Catholic

               5:00 pm Patrick School (B) vs. Hudson Catholic

               6:00 pm Bishop Ahr vs. Marist

               7:00 pm Bishop Ahr vs. Patrick School (B)

               8:00 pm St. Peter’s Prep vs. Marist

               9:00 pm St. Peter’s Prep vs. Irvington

 

 

Thursday, July 11, 2019

              4:00 pm Lincoln vs. Memorial

              5:00 pm North Star Academy vs. Hoboken

              6:00 pm North Star Academy vs. Memorial

              7:00 pm Old Bridge vs. Hoboken

              8:00 pm Old Bridge vs. Snyder

              9:00 pm Hillside vs. Snyder

 

 

Friday, July 12, 2019

              4:00 pm   Rain Outs

              5:00 pm

              6:00 pm

              7:00 pm

              8:00 pm

              9:00 pm

 

 

Monday, July 15, 2019

              4:00 pm Marist vs. Snyder

              5:00 pm Hudson Catholic vs. Dickinson

              6:00 pm Mater Dei Prep vs. Union

              7:00 pm Hudson Catholic vs. Union

              8:00 pm Mater Dei Prep vs. Hoboken

              9:00 pm Hillside vs. Hoboken

 

 

Tuesday, July 16, 2019

               4:00 pm Irvington vs. Dickinson

               5:00 pm Irvington vs. Matawan

               6:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Matawan

               7:00 pm Colts Neck vs. Marist

               8:00 pm Colts Neck vs. Memorial

               9:00 pm Snyder vs. Hoboken

 

 

Wednesday, July 17, 2019

               4:00 pm St. Peter’s Prep vs. Hillside

               5:00 pm St. Peter’s Prep vs. Memorial

               6:00 pm North Star Academy vs. Matawan

               7:00 pm North Star Academy vs. Union

               8:00 pm Snyder vs. Matawan

               9:00 pm Hoboken vs. Union

 

 

Thursday, July 18, 2019

               4:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Lincoln

               5:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Patrick School (B)

               6:00 pm Union vs. Matawan

               7:00 pm Union vs. Old Bridge

               8:00 pm Matawan vs. Old Bridge

               9:00 pm Memorial vs. Snyder

 

 

Friday, July 19, 2019

               4:00 pm   

               5:00 pm   Colts Neck vs. Old Bridge

               6:00 pm

               7:00 pm

               8:00 pm

               9:00 pm

 

 

Monday, July 22, 2019

             4:00 pm Lincoln vs. Matawan

             5:00 pm Lincoln vs. Old Bridge

             6:00 pm St. Peter’s Prep vs. Matawan

             7:00 pm Dickinson vs. Old Bridge

             8:00 pm Union vs. Memorial

             9:00 pm Union vs. Patrick School (B)

 

 

Tuesday, July 23, 2019

            4:00 pm Hoboken vs. Lincoln

            5:00 pm Hillside vs. Bishop Ahr

            6:00 pm North Star Academy vs. Lincoln

            7:00 pm North Star Academy vs. Irvington

            8:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Irvington

            9:00 pm Gill St. Bernard’s vs. Snyder

 

 

Wednesday, July 24, 2019

            4:00 pm Matawan vs. Hoboken

            5:00 pm Matawan vs. Patrick School

            6:00 pm Marist vs. Union

            7:00 pm Marist vs. Mater Dei Prep

            8:00 pm Irvington vs. Union

            9:00 pm Irvington vs. Mater Dei Prep

 

 

Thursday, July 25, 2019

            4:00 pm Dickinson vs. Hoboken

            5:00 pm Colts Neck vs. Hillside

            6:00 pm Colts Neck vs. Union

            7:00 pm Lincoln vs. Union

            8:00 pm Memorial vs. Bishop Ahr

            9:00 pm Memorial vs. Old Bridge

 

 

Friday, July 26, 2019

           4:00 pm   Rain Outs

           5:00 pm

           6:00 pm

           7:00 pm

           8:00 pm

           9:00 pm

 

 

Monday, July 29, 2019

          4:00 pm Hudson Catholic vs. Snyder

          5:00 pm Marist vs. Hoboken

          6:00 pm Hudson Catholic vs. Bishop Ahr

          7:00 pm Patrick School (B) vs. Bishop Ahr

          8:00 pm Irvington vs. Memorial

          9:00 pm Irvington vs. Lincoln

 

 

Tuesday, July 30, 2019

          4:00 pm Matawan vs. Dickinson

          5:00 pm North Star Academy vs. Bishop Ahr

          6:00 pm Dickinson vs. Bishop Ahr

          7:00 pm North Star Academy vs. Snyder

          8:00 pm Mater Dei Prep vs. Snyder

          9:00 pm Mater Dei Prep vs. Hillside

 

 

Wednesday, July 31, 2019

          4:00 pm North Star Academy vs. Dickinson

          5:00 pm Mater Dei Prep vs. Patrick School

          6:00 pm Union vs. Dickinson

          7:00 pm Colts Neck vs. Snyder

          8:00 pm Colts Neck vs. St. Peter’s Prep

 

 

Thursday, August 1, 2019   PLAYOFFS BEGIN

           4:00 pm 20 Patrick School (B) vs. 13 Bishop Ahr

           5:00 pm 17 Hillside vs. 16 Hoboken

           6:00 pm 18 Colts Neck vs. 15 North Star Academy

           7:00 pm 19 Old Bridge vs. 14 St. Peter’s  Prep

           8:00 pm 12 Matawan vs. 5 Hudson Catholic

           9:00 pm 11 Mater Dei Prep vs. 6 Gill St. Bernard’s

 

 

Friday, August 2, 2019

           4:00 pm 10 Memorial vs. 7 Lincoln

           5:00 pm 9 Union vs. 8 Dickinson

           6:00 pm 17 Hillside vs. 1 Patrick School

           7:00 pm 15 North Star Academy vs. 2 Marist

           8:00 pm 14 St. Peter’s Prep vs. 3 Snyder

           9:00 pm 13 Bishop Ahr vs. 4 Irvington

 

 

Monday, August 5, 2019

           5:00 pm 8 Dickinson vs. 1 Patrick School

           6:00 pm 10 Memorial vs. 2 Marist

           7:00 pm 5 Hudson Catholic vs. 4 Irvington

           8:00 pm 6 Gill St. Bernard’s vs. 3 Snyder

 

 

Tuesday, August 6, 2019   SEMI-FINALS

          6:00 pm 6 Gill St. Bernard’s vs 2 Marist

          7:30 pm 4 Irvington vs. 1 Patrick School

      

 

Wednesday, August 7, 2019   CHAMPIONSHIP

            7:00 pm 6 Gill St. Bernard’s vs 1 Patrick School

                              

 

Thursday, August 8, 2019 RAIN DATE FOR CHAMPIONSHIP GAME

            7:00pm  6 Gill St. Bernard’s vs. 1 Patrick School